akusztikai szigetelésMindennapjainkban a pihenés-hez ugyanúgy, mint a jó munkavégzéshez szükség van a csendre. A járkálásból, vagy pl. takarításból adódó zajkeltést azonban nem tudjuk elkerülni. Többszintes épületekben, a közbenső födémek megfelelő hangszigetelésével, a gya-korlatban elsősorban úsztatott padlók ki-alakításával azonban sokat tehetünk a zajok okozta kellemetlenségek elkerülése érdekében.

Úsztatott padlók alkalmazása esetén főként a lépéshangszigetelés előírásainak betartása a feladat, a léghangszigetelés javítása csak kiegészítő tulajdonsága az ilyen szerkezetnek. A Knauf Insulation a padlószigetelésekhez 4 különböző terméket gyárt. Mi a megfelelő választás?A kérdésre alapelvekkel tudunk válaszolni, mert az MSZ 15601-1:2007 szabvány természetesen követelmény ír elő lakóépület esetén, mint iroda, vagy középület esetén, sőt helyiségenként is megkülönbözteti a szükséges lépéshangszigetelés mértékét. (L’nw – lépéshangnyomásszint, decibel)

Az úsztatóréteg kiválasztásának alapvető szempontjai: A lépéshang elleni szigetelés javítása: Ezt a célt az úsztatott aljzat fajlagos dinamikai merevségének csökkentésével, azaz lágyabb rugó alkalmazásával illetve az úsztatott aljzat tömegének növelésével, azaz nehezebb anyag vagy nagyobb rétegvastagság alkalmazásával érhetjük el. A lépéshangszigetelés annál jobb, minél rugalmasabb a hangszigetelő anyag, hiszen így tudja legjobban felvenni a rezgéseket. Vagyis a hangszigetelésre jellemző mérőszám, a – DINAMIKAI MEREVSÉG – minél kisebb értéket mutat, annál jobb a lépéshangszigetelésünk. A dinamikai merevség jele: SD – mértékegysége: MN/m3

Másik szempont a szigetelés terhelhetősége: Ezt a szigetelőanyag összenyomhatóságára jellemző érték mutatja, amelyet CP-vel jelölünk. E tekintetben arra kell törekednünk, hogy minél kevésbé legyen összenyomható a szigetelés, amit azzal érünk el, hogy minél vékonyabb lemezt választunk, ez esetben viszont nő a dinamikai merevség, ami rosszabb hanggátlást eredményez. Egy szigetelőlemez akkor építhető be úsztatott padozatba, ha a rövid idejű terhelés alatti összenyomódása ≤5 mm.

Rövid kivitelezési útmutató:

  • Gyakori hiba hogy az úsztatórétegben (a szigetelésben) vezetik a gépészetet, ami hanghidak kialakulásához vezet!
  • Az úsztatóréteg kialakítását a peremszigeteléssel kezdjük, amelynek magassága nyúljon a kész esztrich szintje fölé. Ezt követően rakjuk le a vízszintes födémre a táblákat, amelyek így megtartják a peremszigetelő sávot. Az esztrich megszilárdulás és kiegyenlítése beton után a kilógó peremszigetelés levágható. Olyan rétegrendet javasolunk, ahol a csővezetékek felső síkjáig száraz kitöltés, kitöltő esztrich stb. készül. Az így létrejött egyenletes, sík felületre kerülhet rá a lépéshangszigetelő réteg, majd erre az esztrich réteg és a burkolat.
  • Sose felejtsünk el technológiai elválasztó rétegként fóliát teríteni a szálas szigetelésre! Ha befolyik a cementlé a szálak közé, nagymértékben rontja szigetelőanyagunk szigetelési képességét.

 

Knauf Insulation padlószigetelések technikai adatai

Lépéshangszigetelő Nobasil PTN Nobasil PTE Nobasil PTS Nobasil PVT
Maximális terhelés, Pmax 2kPa (200 kg/m2) 3kPa (300 kg/m2) 5 kPa (500 kg/m2) 10% összenyomódáshoz tartozó
érték: 60kPa (6000 kg/m2)
Terheléshez tartozó maximális
összenyomódás, CP:
5 mm 3 mm 2 mm NA
Mérettartomány: 20-60 mm 20-60 mm 20-80 mm 40-60 mm
Dinamikai merevség a vastagság
függvényében, SD (ahogy nő a
vastagság, úgy csökken az érték):
20-10 MN/m3 30-15 MN/m3 40-15 MN/m3 NA
Felhasználási terület: Alacsony terhelésű
úsztatott padlók
Közepes terhelésű
úsztatott padlók
Nagy terhelésű
úsztatott padlók
Extra terhelésű úsztatott
padlók

Végül is milyen mértékben tudjuk javítani az ún. referenciafödémünk adott hangszigetelési (Lnw) értékeit?

Szerkezet Vastagság, cm m”, kg/m2 Lnw, dB
Porotherm profipanel, legalább 13 cm felbetonnal legalább 18 405 73
Porotherm födémrendszer 45 cm tengelytávolsággal 21 300 87
Monolit vasbeton szerkezet 12 288 80
Monolit vasbeton szerkezet 15 360 76
E gerendás, Bj jelű béléstestes födém, alulról vakolva, felülről 5 cm felbetonnal 25 372 80

Forrás: Reis Frigyes – Az épületakusztika alapjai

akusztikai szigetelésMinél jobban sikerül javítani a referenciafödém hangszigetelését, annál kisebb a lépéshangnyomás szintje a födém alatti helyiségben, ami a ráfektetett úszópadló hatékonyságát mutatja (azaz a kisebb érték a jobb). A nyers (referencia) födém lépéshangnyomásszintjéhez képest a lépéshangcsillapítás szálas szigetelés alkalmazása esetén 25-35 dB-el változhat (csökken), vagyis egy úsztatott padlószerkezet lépéshangnyomásszint javító (csökkentő) hatása (ΔLn, w) 25-35dB. A legjobb érték természetesen kis dinamikai merevségű, 20-30 mm vastag, lépéshanggátló ásványgyapot anyagú szigetelésekkel és 8-10 cm összvastagságú úszópadlókkal érhető el.

Szerkezet Megjegyzés ΔLw, dB
Úszópadló általában az úsztatott aljzat 5 cm-nél vastagabb ~ 25
Jobb minőségű úszópadló az úsztatott aljzat 5 cm-nél vastagabb ~ 30
Úszópadló vastag
úsztatórétegen
az úsztatott aljzat 5 cm-nél vastagabb ~ 35

forrás: Knaufinsulation hírlevél 2015. február, a forrásért kattintson ide

Leave a Comment

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*