A tetőtér beépítések kezdetén nem igen foglalkoztak a ferde tetőtér hőszigetelésével, igazából csak a lakható tér növelését tartották fontosnak. Valójában még építési szabványok sem vonatkoztak a tetőtér beépítésre. Ebben az időszakban minden lehetséges hibát elkövettek. Szerencsére ezeken a gyerekbetegségeken már túlesett ez a terület. Azonban a korai hibák még léteznek, ezeket orvosolni szükséges és lehetséges. Amennyiben a tetőszerkezet a hibás kivitelezés következtében nem károsodott, a hőszigetelés feljavítására a megoldást, csak helyszíni diagnosztika elvégzése után lehet kidolgozni.
Tetőtér beépítés esetén két megfelelő rétegrendi kialakítás lehetséges:
- hőszigetelés a szarufák között és alatt
- hőszigetelés a szarufák felet
Hőszigetelés a szarufák között és alatt
Ennek a megoldásnak az a nagy előnye, hogy utólagos tetőtér beépítésnél helyén maradhat a tetőfedés, ill. viszonylag olcsón kivitelezhető.
Általános rétegrend: külső térből befelé haladva
1. tetőcserép
2. cserépléc (vízszintes)
3. ellenléc (a tető lejtésirányában)
4. külső szellőző légrés (min. 5-6 cm)
5. páraáteresztő fólia
6. szarufa
7. légrés
8. szarufa közötti hőszigetelés
9. burkolat tartószerkezete
10. szarufa alatti hőszigetelés
11. párafékező, párazáró réteg
12. belső burkolat (gipszkarton, lambéria, stb.)
A szarufák közötti hőszigetelés anyaga lehet:
- kőzetgyapot
- üveggyapot
- Befújható üveggyapot
A szarufák alatti hőszigetelés anyaga lehet:
- kőzetgyapot
- üveggyapot
- Befújható üveggyapot
A rétegrendre jellemző legyen, hogy kültér felé haladva a páraáteresztő képességük növekedjen. E célra a szálas hőszigetelő anyagok a legalkalmasabbak. A szálas hőszigetelő anyagokra jellemző még, hogy a teret maximálisan kitöltik, csak gondoskodni kell a lecsúszás megakadályozásáról. Tökéletes résmentes hőszigetelést a befújható üveggyapot jelent.
A tetőtéri rétegrend fontos szereplői a páratechnikai fóliák. Párazáró fólia és párafékező fóliák esetén a felületi folytonosságon túl a csomópontok, áttörések párazáró kialakítása elengedhetetlen, mert ezeken a pontszerű helyeken a hibás kialakítás, mind a szerkezet, mind a hőszigetelés tönkremeneteléhez vezet. A páraáteresztő fólia megengedi a pára kijutását a légrésbe, de nem engedi meg a héjazat alá kerülő csapadék bejutását a hőszigetelésbe, azt a héjazat alatt levezeti. Az átszellőztetett légrés vezeti el a héjazat alá kerülő párát, nedvességet. Nyáron az átszellőztetés lévén jelentősen csökkenti a hőszigetelésre ható, tetőfedésből induló hősugárzást.
Hőszigetelés a szarufák felett
A legideálisabb rétegrendi kialakítás hőtechnikai és páratechnikai szempontból. Nincs hőhíd, esztétikus látszó felület alakítható ki. A párazáró réteg biztonságosan kivitelezhető a csomópontok kialakításával együtt.
A tetőfedés a hőszigetelésre kerül, ezért méretezni kell az ellenlécet, hogy a kialakuló terhelések hatására ne nyomódjon a hőszigetelésbe. Méretezni kell az ellenléc rögzítését is lecsúszás és szélszívás ellen.
Általános rétegrend: külső térből befelé haladva
1. tetőcserép
2. cserépléc (vízszintes)
3. ellenléc (a tető lejtésirányában)
4. külső szellőző légrés (min. 5-6 cm)
5. páraáteresztő fólia
6. szarufa feletti hőszigetelés
7. párafékező, párazáró réteg
8. belső teherhordó burkolat
9. szarufa
Szarufák feletti hőszigetelés anyaga lehet
- kőzetgyapot-nagy nyomószilárdságú
- expandált polisztirol (min. EPS 150)
- extrudált polisztirol (XPS)