Magastető hőszigetelése költségoptimalizált követelményszinttel

Az energetikai szigorítás lépcsőzetes bevezetése miatt 2018. január 1-ig a tisztán önerős építkezés esetében még alkalmazható a jelenleg hatályos (vagy a 2006-os) szabály, hiszen csak 2018. január 1-től kezdődően lesz kötelező minden építési beruházásra ennek a „költségoptimalizált” követelményszintnek a betartása, amely a határoló szerkezetek esetén az alábbiak szerint változik.

tablázat

A rezsicsökkentés biztos és hosszú távon működő módja, ha már ma is ezen követelményeket tekintjük minimum értékeknek az új épületek szigetelésénél, ill. a régi épületek szigetel-ésének felújításánál.

Erre szép példa egy nagykanizsai új családi ház, ahol a tervező és
építtető közös igénye volt az épület magas szintű kivitelezése mellett a költségoptimalizált, fokozott mértékű hőszigetelés is. A tetőtér beépítés szigetelési munkái előtt keresett meg bennünket a tervező, hogy mit ajánlanánk szigetelésként. Több alternatíva mellett, végül javaslatunkra a Classic 035-ös szigetelés mellett döntött közösen a tervező és az építtető.

A Classic 035 magas tetőknél, tetőtér beépítéseknél az alábbiak miatt a legjobb választás:

  • jó hőszigetelés (hővezetési tényező: lambda = 0,035 W/m.K),
  • jó hangszigetelő képesség,
  • nincs vágási veszteség,
  • kiváló súrlódási illeszkedés,
  • kiváló öntartás, roskadás mentesség,
  • nagymértékű rugalmasság,
  • Az ECOSE gyártási technológiának köszönhetően: bio-alapú kötőanyag (nem tartalmaz formaldehidet), nincs irritatív hatása az emberi szervezetre, puhább tapintás, könnyű vághatóság, kisebb porképződés (mindössze 10%-a a hagyományosnak).

 

A tetőtéri födémek rétegrendje így az alábbi lett:vazrajt
3-3. Emeleti zárófödém:
Kiszellőztetett padlástér / 15 cm Classic 035 (főtartók között) / 8 cm Classic 035 (főtartók alatt) / Párazáró fólia (Pl. DELTA-REFLEX) / Gipszkarton rendszerburkolat, festve, tűzgátló lapokból.
4-4. Beépített ferde tető:
Cserépfedés / Min. 5 cm kiszellőztetett légréteg / Légáteresztő vízzáró alátétfólia (min. 110 g/m2, pl. Delta-Fox) / 15 cm Classic 035 (főtartók között) / 8 cm Classic 035 (főtartók alatt) / Párazáró fólia (pl. DELTA-REFLEX) / Gipszkarton rendszerburkolat, festve, tűzgátló lapokból.

A magastető hőszigetelés kivitelezésére leggyakoribb megoldás a szarufák(teherhordó szerkezet) között elhelyezett ásványgyapot szigetelés. A táblák szélességét 2-3 cm-rel nagyobbra kell vágni a szarufaköznél, hogy jól befeszüljenek, ezzel megtartsák magukat, egyben megakadályozzák a hőhidak kialakulásához vezető hézagok keletkezését. Az igénytől és helytől függően tekercses vagy táblás kivitelű anyag is választható. Mivel a szarufák hővezetési tényezője lényegesen nagyobb, mint a hőszigetelő anyagoké, ezért célszerű a belső síkjuk alatt, irányukra merőleges vázszerkezetet rögzíteni, amelyben újabb szigetelőréteg helyezhető el. Ezzel a megoldással a szarufák által okozott hőhidak hatása is jelentősen csökken. Az így kapott U = 0,149 W/m2K érték mellett bizonyára minden igényt kielégítő, komfortos tetőtéri lakóterület alakul ki.

Megfelelő befújási technológiával és a Supafil Cavity befújható üveggyapot szigetelőanyag alkalmazásával akár 0,03-as lambda érték is elérhető! Így már most megfelelhet háza a 2030-as energetikai előírásoknak.

forrás: Knaufinsulation hírlevél 2014. szeptember, a forrásért kattintson ide

Leave a Comment

Az email címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*